A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Офіційний веб-сайт Тетіївської районної державної адміністрації
Київська область, Тетіївський район

Податок на "зайві" квадратні метри

Дата: 23.07.2020 10:02
Кількість переглядів: 256

У 2020 році сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2019 рік .
Правове регулювання питання щодо порядку нарахування та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки закріплене у статті 266 Податкового кодексу України.
Об’єктом оподаткування є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка. 

Для фізичних осіб – платників податку обкладаються так звані "ЗАЙВІ" квадратні метри, а саме:
квартири площею понад 60 кв.м.;
приватні будинки площею понад 120 кв.м.;
квартира + будинок загальною площею понад 180 кв.м.
За наявності у власності платника податку більше одного об’єкта житлової нерухомості одного типу (приміром, декількох квартир) чи різних видів (приміром, квартири та будинку), в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із СУМАРНОЇ ЗАГАЛЬНОЇ ПЛОЩІ таких об’єктів та відповідної ставки податку.
Якщо ваша квартира має площу 80 квадратів, то податок нараховується лише на "зайвих" 20 квадратів. Якщо ж ви власник квартири площею 55 квадратних метрів та житлового будинку площею 200 квадратних метрів, то податок буде нарахований на «зайвих» 75 квадратних метрів (255 кв.м. – 180 кв.м. = 75 кв.м.).
??ХТО Є ПЛАТНИКОМ ТАКОГО ПОДАТКУ?
Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
ХТО СПЛАЧУЄ ПОДАТОК НА НЕРУХОМІСТЬ, ЯКА ПЕРЕБУВАЄ У СПІЛЬНІЙ ВЛАСНОСТІ КІЛЬКОХ ОСІБ?
Якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній ЧАСТКОВІЙ власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;
Якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній СУМІСНІЙ власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;
Якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній СУМІСНІЙ власності кількох осіб і ПОДІЛЕНИЙ між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.
Співвласники житлової нерухомості, яка перебуває у їх спільній сумісній власності, але не поділена в натурі, можуть повідомити ДПС про визначеного за їх згодою платника податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, звернувшись з письмовою заявою за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника житлової нерухомості.
Приклад.
Подружжя (колишнє подружжя) спільно володіє квартирою у 90 кв. м.:
Якщо квартира у 90 кв.м. перебуває у спільній частковій власності подружжя (½ + ½), то платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку. Оскільки частка у 45 кв.м., якою володіє кожен, менша за 60 кв.м., то обидва користуються пільгою з податку та нічого не сплачують;
Якщо квартира перебуває у спільній сумісній власності, але не поділена в натурі, то податок за 30 кв.м. (90 – 60 = 30) сплачує одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою;
Якщо квартира перебуває у спільній сумісній власності подружжя і поділена між ними в натурі (½ + ½,), платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку. Оскільки частка у 45 кв.м., якою володіє кожен, менша за 60 кв.м., то обидва користуються пільгою з податку та нічого не сплачують.
СТАВКА (РОЗМІР) ПОДАТКУ?
??Підпунктом 266.5.1 Податкового кодексу України передбачено, що ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за РІШЕННЯМ сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості у розмірі, що НЕ ПЕРЕВИЩУЄ 1,5 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
У різних містах і областях України ця сума може відрізнятися, але за законом вона НЕ може перевищувати 1,5% від розміру мінімальної заробітної плати за 1 квадратний метр.
Обчислення суми податку здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості.
ЩО ТАКЕ БАЗА ОПОДАТКУВАННЯ ТА ХТО ЗДІЙСНЮЄ ЇЇ ОБЧИСЛЮВАННЯ?
Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. Тобто, це площа нерухомості (її частка), за яку слід сплатити податок.
База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності ФІЗИЧНИХ ОСІБ, обчислюється КОНТРОЛЮЮЧИМ ОРГАНОМ (податковою службою) на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові або дачні будинки, які прийнято (введено) в експлуатацію, але право власності на які не оформлено (не зареєстровано) у встановленому законом порядку, не є об’єктом оподаткування!
Податкове повідомлення-рішення про сплату суми податку та відповідні платіжні реквізити, надсилаються платнику податку контролюючим органом (податкової службою) за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року??????, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Щодо новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.
??????Сплата податку за звітний рік здійснюється:
фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;
У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника - починаючи з місяця, в якому він набув право власності.
??Фізичні особи - платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до податкового органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо:
??об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;
??розміру загальної площі об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;
?? права на користування пільгою із сплати податку;
-розміру ставки податку;
?? нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними фіскальних органів та даними, підтвердженими фізичною особою на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, проводиться перерахунок суми податку і податковий орган надсилає (вручає) нове податкове повідомлення-рішення.
Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
??                            Тетіївське бюро правової допомоги 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень